Renk seçin:


Namazın Emrolunması

Namazın Emrolunması

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem miraca çıktığında, birinci gök kapısında, Âdem aleyhisselâm ile, ikinci gök kapısında; Yahya ve İsa aleyhisselâm ile, üçüncü gök kapısında; Yusuf aleyhisselâm ile, dördüncü gök kapısında; İdris aleyhisselâm ile, beşinci gök kapısında; Harun aleyhisselâm ile, altıncı gök kapısında; Musa aleyhisselâm ile ve yedinci gök kapısında; İbrahim aleyhisselâm ile görüşmüştür.

Allah-u Zülcelâl miraç gecesinde, ilk önce elli vakit namaz kılınmasını emretti. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, dönüşünde Hz. Musa’ya uğrayınca, O:

“Allah-u Teâlâ ümmetine neyi farz kıldı?” diye sordu. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem:

“Elli vakit namazı farz kıldı.” dedi. Bunun üzerine Hz. Musa:

“Rabbine dön ve eksiltmesi için niyazda bulun. Ümmetin buna takat getiremez.” dedi. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem dönüp Allah-u Zülcelâl’e yalvardı. Allah-u Zülcelâl elli vakit namazın beş vaktini indirdi. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, yine Hz. Musa’nın yanına döndü ve:

“Allah-u Teâlâ elli vakit namazın beş vaktini indirdi.” dedi. Hz. Musa;

“Rabbine dön ve niyazda bulun. Çünkü ümmetin buna da güç yetiremez.” dedi. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, yine Allah-u Zülcelâl’e döndü ve niyazda bulundu. Allah-u Zülcelâl beş vakit daha indirdi. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem tekrar dönüp Hz. Musa’nın yanına geldi ve:

“Allah-u Teâlâ, beş vakit daha indirdi.” dedi. Hz. Musa yine:

“Rabbine dön ve niyazda bulun. Çünkü ümmetin buna da güç yetiremez.” dedi. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem yine döndü ve Allah-u Zülcelâl’e niyazda bulundu. Allah-u Zülcelâl yine beş vakit daha indirdi. Aynı şekilde, on vakte indirilinceye kadar Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, tekrar tekrar Allah-u Zülcelâl’e niyazda bulundu. On vakte indirilince, Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, tekrar Hz. Musa’ya uğradı. Hz. Musa yine söylediklerini tekrarladı:

“Rabbine dön ve yalvar! Ümmetin bunun hakkından da gelemez.” dedi. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem yine dönüp Allah-u Zülcelâl’e niyazda bulundu. Bunun üzerine Allah-u Zülcelâl şöyle buyurdu:

“Ey Muhammed! Benim katımda hüküm değişmez. Onlar, her gece ve gündüzde beş vakit namazdır. Her namaz için de on ecir vardır ki, bu da elli namaz eder.”

Bundan sonra, Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, yine dönüp Hz. Musa’ya uğradı. Hz. Musa:

“Neyle emrolundun?” diye sordu. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem: “Her gün beş vakit namazla emrolundum.” dedi. Hz. Musa:

“Ümmetin her gün beş vakit namaza da güç getiremez. Ben, senden önce insanları, İsrailoğullarını çok tecrübe ettim. Sen dön de biraz daha indirilmesini Rabbinden niyaz et.” dedi. Fakat Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem:

“Rabbime çok niyaz ettim. Bir daha niyazda bulunmaya hayâ ederim.” dedi. (Buhârî, Müslim)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ