Renk seçin:


Niçin Tevbe Etmeliyiz?

Niçin Tevbe Etmeliyiz?

Ey ibadete tâlip kişi! Allah Teala seni taatinde muvaffak kılsın, bundan sonra yapman gereken tövbe etmektir. İki sebepten dolayı tövbe etmen gerekiyor:

Birinci sebep:

İbadette muvaffak olabilmek için tövbe etmelisin. Çünkü günahların kötülüğü, ilahi inayetten mahrumiyete sebep olur, onun peşinden de başarısızlık gelir. Günah bağlarıyla eli kolu bağlanmış bir kişi Allah Teala’ya taat yolunda yürüyemez, kullukta mesafe alamaz. Günahların ağırlığı, hayırlı işlerde hızlı ve atak olmaya, ibadetlere karşı şevkli ve arzulu olmaya engeldir.

Günahlarda ısrar, hiç şüphesiz kalpleri karartır. Nihayet kalp, öyle bir hale gelir ki kapkara ve kaskatı kesilir; ne samimiyet ve saflığından bir eser kalır, ne de ibadetlerden bir lezzet ve haz alır! Eğer Allah Teala ona merhamet etmezse, günahlar sahibini küfre ve bedbahtlığa götürür.

Doğrusu hayret etmek gerekir! Böylesine kötülüklerin ve kasvetin içine dalmış kişi taatte nasıl başarılı olabilir? İsyan ve zulümde ısrar eden kişi kulluğa nasıl çağrılacaktır? Pisliklere ve necasete bulaşmış kimse, sırlara nasıl yaklaştırılır, yakın olabilir? Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurur:

“Kul yalan söylediğinde ağzından çıkan pis koku sebebiyle iki melek Yanından uzaklaşır.” (Ebu Nuaym 8/197)

Böyle bir dil, Allah Teala’nın zikri için nasıl uygun olabilir?

Günahlarda ısrarlı olan kimsenin, başarıdan neredeyse tamamen uzak olmasına; azalarının ibadete karşı şevkli ve istekli olmamasına, bütün yorgunluğu ve çabasına rağmen ibadetinde bir lezzet ve safvet bulunmamasına şaşmamak gerek! Bütün bunlar, günahların getirdiği kötülüklerden ve tövbeyi terk etmekten kaynaklanmaktadır. Şu sözün sahibi ne kadar doğru söylemiş:

“Eğer gece kalkıp namaz kılmaya ve gündüzleri de oruç tutmaya gayret gösteremiyorsan, bilmelisin ki, sen kesinlikle prangaya vurulmuşsun. İşlediğin günahlar sana pranga olmuştur.”

Bunu iyice aklına koy.

İkinci sebep:

İbadetinin kabul olunması için de tövbe sana gereklidir. Nasıl ki, alacaklı kimse hediye kabul etmez, öncelikle borcun ödenmesini isterse, aynen bunun gibi, tövbe etmek ve hak sahiplerinin rızasını kazanmak farzdır, mutlaka yerine getirilmesi gerekli bir borçtur. Senin yerine getirmeye çalıştığın ibadetlerin tamamı nafiledir. Üzerinde vadesi gelip de henüz ödemediğin kesinleşmiş bir borç dururken, senin yaptığın bağış nasıl kabul edilebilir? Ya da, haramları ve yasakları işlemeye devam edip dururken, nasıl olur da, Allah Teala’nın rızasını kazanmak için helal ve mübah olan şeyleri terkedersin? O, -Allah korusun- sana öfkeli olduğu halde, nasıl O’na münacaatta bulunur, dua eder ve senada bulunabilirsin? İşte bu durum, günahlarda ısrarlı olan asilerin açıkça görülen halleridir. Kendisinden yardım dilenecek olan yalnızca Allah Teala’dır.

İmam Gazali

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ