Renk seçin:


Öldükten Sonra Tekrar Dirilmek

Öldükten Sonra Tekrar Dirilmek

Öldükten sonra tekrar dirilmek anlamına gelen ba’s, âhiret hayatının en önemli devrelerinden biridir. Ehl-i Sünnet inancına göre, tekrar diriliş, hem beden hem de ruh ile olacaktır. Buna göre insan, öldükten ve çürüdükten sonra, Allah-u Zülcelâl, onun bedenine ait aslî parçaları bir araya getirecek ve ruhu buna iade edecektir.

Kur’ân-ı Kerîm’deki: “Şüphesiz ayetlerimizi inkâr edenleri, gün gelecek bir ateşe sokacağız. Onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe derilerini başka derilerle değiştiririz ki, acıyı duysunlar…” (Nisâ; 56) mealindeki ayet ile hesap sırasında insanın dil, el ve ayaklarının şahitlik yapacağını bildiren ayetler (Nur; 24-25), yeniden dirilişin, ruh ve beden birlikteliği ile olacağının delilleridir.

Kur’ân-ı Kerîm, öldükten sonra tekrar dirilişi inkâr edenlere karşı, yeniden dirilmenin aklen mümkün olduğunu ve mutlaka meydana geleceğini ısrarla vurgulamakta ve bu konuda şu delilleri bize sunarak, bu gerçeği ispatlamaktadır:

1- Bir şeyi yoktan var edenin, onu ikinci defa var etmesi öncelikle mümkündür. Bu tür ispata örnek olarak şu ayetler verilebilir: “Kendi yaratılışını unutarak bize karşı misal getirmeye kalkışıyor Ve ‘Su çürümüş kemikleri kim diriltecek?’ Diyor. De ki: “Onları ilk defa yaratmış olan diriltecek. Çünkü O, her türlü yaratmayı gayet bilir.” (Yaşin; 78 79)
“Ey insanlar! Eğer yeniden dirilmekten şüphede iseniz, şunu bilin ki biz sizi topraktan, sonra nutfeden, sonra alakadan, sonra organları önce belirsiz, (sonra) belirlenmiş, canlı et parçasından yarattık ki, size (kudretimizi) gösterelim. Ve dilediğimizi, belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz. Sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız. Sonra güçlü çağınıza ulaşmanız için (sizi büyütürüz). İçinizden kimi vefat eder. Yine, içinizden kimi de ömrün en verimsiz çağına kadar götürülür, ta ki bilen bir kimse olduktan sonra, bir şey bilmez hale gelsin…” (Hac; 5)

2- Gökleri ve yeri yaratıp onları bir şeye dayanmadan tutan Allah-u Zülcelâl, insanı öldükten sonra tekrar diriltmeye şüphesiz kadirdir: “Gökleri ve yeri yaratan ve bunları yaratmakla yorulmayan Allah’ın, ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mi? …” (Ahkaf; 33)

3- Ölü bir durumda olan yeri canlandıran Allah-u Zülcelâl, insanı da diriltebilir: “… Sen yeryüzünü de ölü ve kupkuru görürsün. Fakat biz onun üzerine yağmuru indirdiğimiz zaman, o harekete gelir, kabarır, her çeşitten iç açıcı bitkiler verir. Çünkü Allah hakkın ta kendisidir. O ölüleri diriltir, yine O, her şeye hakkıyla kadirdir. Kıyamet vakti de gelecektir. Bunda şüphe yoktur. Ve Allah, kabirlerdeki kimseleri diriltip kaldıracaktır.” (Hac; 5-7)

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem de çeşitli hadislerinde, Öldükten sonra tekrar dirilme konusunda bilgi vermiştir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur:

“İnsanın kuyruk sokumu kemiği (Acbü’z-Zeneb) dışındaki her şeyi, ölümünden sonra çürüyüp yok olacaktır. Kıyamet günü tekrar diriltme, bu çürümeyen parçadan olacaktır.” (Buhari, Müslim)

Yine, bu konudaki hadislerde, kıyamet gününde bütün insanların diriltileceği, kabirden de ilk defa Hz. Muhammed sallallâhu aleyhi vesellemin kalkacağı bildirilmektedir. (Buhari, İbn Mace) Hz. Peygamber bir hadislerinde, insanların diriltilirken ilk yaratılışlarındaki gibi olacaklarını haber vermiş (Buhari, Müslim) bir başka hadiste de: “Her kul, öldüğü hal üzere diriltilir.” (Müslim) buyurmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ