Renk seçin:


Onların da Şeyhi Var!

Onların da Şeyhi Var!

Onların da Şeyhi Var!
Ne gariptir ki, Selefîler de bir şeyh’e bağlılar. İbn-i Teymiyye’ye…

O şeyhe öyle bağlıdırlar ki, onun kabul etmediği bir şeyi, İmâm-ı Âzam da söylese, İmâm-ı Gazalî de söylese, onlara kâr etmez. Onun kitaplarını okur, yayarlar. Sadece o değil, onun talebelerine de büyük saygı ve hürmet gösterirler.

Acaba bu bağlılığı biz şirk diye adlandırsak, ne düşünürlerdi?

Tasavvufu eleştiren başkalarının da böyle şeyhleri vardır. Meselâ, modernist olanlarınki Şeyh Abduh… O da Ezher Şeyhi’dir. Onu vefatının üzerinden o kadar geçmesine rağmen referans gösterenler de şirk koşmuş oluyorlar mıdır?

Demek ki, bir mürşide, bir hocaya, bir âlim zâta bağlanmak, ona tâbi olmak kınanacak bir şey değil. Biz amellere bakalım: Eğer ameller sün- net-i seniyyeye uyuyorsa, kalplerin içinde şirk aramayalım.

Şâh-ı Nakşibend de bu yola davet etmiş. Kendilerini tenkit eden ulemayı çağırıp, bütün metotlarını, usullerini tetkik ettirmiş. Uzaktan eleştiren o insanlar, dergâha gelip incelediklerinde, hakikaten İslâm’a, sünnete aykırı bir şey bulamamışlar.

Gelin, Efendimiz’in 14 asır öncesinden yaptığı şefkatli ikaza kulak verelim. Bölünmeyelim, parçalanmayalım.

Ehl-i kitaptan bir farkımız var. Onların Protestan’ı da muharref idi, Katolik’i de, Ortodoks’u da… Bizim her asır gürül gürül tecdid edileceği nebevî haberle müjdelenmiş sahih, sağlam bir ehl-i sünnet İslâm’ımız var.

Sahip çıkalım…

Eser: Kıyameti Koparan Kopuşlar

Yazar: Mustafa Asım Küçükaşçı

Yayınevi: Feyzem Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ