Renk seçin:


Orucu Zedelemeden Tutmak

Orucu Zedelemeden Tutmak

Oruç tutmak, imsak vaktinden iftar vaktine kadar yeme, içme ve şehevi münasebetten uzak durmak demektir. Bu, orucun fıkhî şartıdır. İman etmiş bir kişi bu şarta riayet edince orucunu eda etmiş olur. Fakat bir de orucun manevi yönü vardır. Salih müminlerin orucu, yalnızca midenin aç susuz kalmasından ibaret değildir. Dilin kötü konuşmaması, gözün harama bakmaması, elin günaha uzanmaması, ayağın günah olan yerlere gitmemesi lazımdır.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem zamanında, oruç tutan iki kadın akşama doğru, açlık ve susuzluktan helak olacak vaziyete geldiler; oruçlarını bozmak için müsaade almak üzere, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi veselleme bir kişi gönderdiler.

‘Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem de bir bardak verdi ve onlara, yediklerini bu bardağa kusmalarını’ buyurdu. Onlardan birisi safi kan ve et kusarak, bardağı yarıya kadar doldurdu, diğeri aynı şekilde kusarak bardağı doldurdular. Bu duruma herkes şaşırmıştı. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem: ‘Bunlar, Allah-u Teâlâ’nın kendilerine helal kıldığı şeyden oruç tuttu, fakat haram ettiği şey ile iftar ettiler.’ (Sonra da bunu açıklayarak) şöyle buyurdular: ‘Birisi diğerinin yanına sokuldu ve halkın gıybetini yaptılar. İşte, şu gördüğünüz yedikleri, insan etleridir.” (Ahmed bin Hanbel)

Orucun hakkını yerine getirmek, Allah’ın bütün emir ve nehiylerini gözetmekle olur. Mideyi helal rızıktan bile alıkoyarken, diğer uzuvlarla günah işlenirse bu, orucun maksadına uygun düşmez.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Nice oruç tutan vardır ki, (haramdan sakınmadıkları için) orucundan kendisine kalan, sadece açlık ve susuzluktur. ”(İbn Mâce, Sıyâm, 21 )

Bir kişi diliyle gıybet ettiği zaman, kendi sevaplarından alınıyor, gıybet ettiği kişiye veriliyor. O kişi oruç borcunu ödemiş oluyor ama orucun sevabı olan fazilet elinden gidiyor.

Eğer bir mümin orucunu manevi şartlarına da riayet ederek güzelce tutarsa orucun sevabı sayılamayacak kadar büyüktür. Hz. Peygamber şöyle haber veriyor:

“Ademoğlunun işlemiş olduğu her iyilik ve ibadet, sevap bakımından on katından yedi yüz katına, Allah’ın dilediği sayıya kadar artar. “Allah buyuruyor ki: ‘Ancak oruçlu böyle değildir. Çünkü oruç, sırf Benim rızam için tutulmuştur, Bana aittir. O zevkleri ve yemesini Benim için bırakır.’

“Oruçlu için iki sevinç vardır: Birinci sevinci iftar vaktindeki sevincidir. Diğeri de Rabbine kavuşup mükâfatını aldığı zamanki sevincidir. Allah’a yemin ederim ki, oruç tutanın ağzının kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur.” (İbni Mâce, Sıyam, 1)

İşte, orucun güzel tutulursa böyle büyük sevabı vardır. Ne yazık ki Çoğu zaman, şeytan bize musallat oluyor, “Oruç tutmaktan alıkoyamadım, bari sevabını azaltayım” diyor. Eğer biz, oruclarımızın sevabı azalmasın istiyorsak, kendimizi elimizden geldiği kadar sakınalım. “Ben bugün oruc tuttum, aç kaldım, biraz zahmet çektim. Bari bu zahmetimin sonunda elim boş kalmasın. Şeytan benim düşmanımdır, düşmanım beni tuzağa düşürüp halime gülmesin.” Diyelim. Kötü amellere karşı kendimizi koruyalım.

Hz. Peygamber buyuruyor ki: “Oruç perdedir, koruyucu kalkandır. Biriniz, bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ‘Ben oruçluyum!’ desin ve ona bulaşmasın.” (Müslim, Sıyâm, 164)

Bazı kişiler, ibadetleri âdettir diye yapıyor ama Allah’ın rızasını gözetmedikleri için bir yandan da kötülüklere devam ediyorlar. Allah-u Zülcelal böyle istemiyor. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem: “Kim, yalan ve iftirayı terk etmezse bilsin ki, onun yiyip içmesini bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur. ” (Buhari, Savm, 8; Edeb, 51)

Çoğu insanlar var ki Müslüman olduğunu bir tek Ramazan ayı gelince hatırlıyor. O zaman da oruç tutuyorum, karnım aç, çayımı kahvemi içemiyorum, diye sinirli oluyor, şuna buna çatıyor.

Eğer bir insan oruçluyum diye önüne gelene sataşırsa insanlar onun için ne diyecekler: “Keşke oruç tutmasaydı!” Diyecekler. Böyle yapmamak lazım.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ