Renk seçin:


Peygamberimiz Güreşti Mi?

Peygamberimiz Güreşti Mi?

 

 

Rukane bin Abd-i Yezid, müşriklerin sırtı yere getirilemeyen emsalsiz pehlivanlarından biriydi. Önüne geleni yere çalan Rukane, ne yazık ki Allah Resulune karşı beslediği şiddetli kin ve düşmanlığını yenip, hakiki pehlivan olma şerefine ermeyi bir türlü istemiyordu.

Bu meşhur pehlivan, günün birinde Hz. Resulullah ile Mekke’nin bir vadisinde karşılaştı. Gözleri husumet kıvılcımları saçıyorudu.

Allah Resulu: ”Ya Rukane, sen kendisine imana davet ettiğim Allah’tan korkmaz mısın?”

Rukane: ”Eğer sözünün gerçek olduğuna kanaat getirseydim, sana tabi olurdum.” cevabını verdi.

Resul-i Ekrem: ”Eğer seni yere vurursam, söylediklerimin hak olduğuna inanır mısın?” diye sordu.

Rukane: ”Ya Muhammed, eğer beni yıkacak olursan sana iman ederim.”

Bunun üzerine Server-i Kainat Peygamber Efendimiz:”Kalk haydi güreşelim.” dedi.

Güreşmek için kalktılar. Mağrur Rukane, daha ilk tutuşta kendini yerde buldu. Neye uğradığının farkına varamadı ve şaşkındı. Derhal ayağa kalktı ve Resulullah Hazretlerine bir daha güreş teklif etti ve Rukane ikinci defa kendisini yerde buldu.

Hayret ve şaşkınlığı biraz daha artan Rukane üçüncü defa Resulullah’a güreş teklifinde bulundu. Peygamber Efendimiz yine kabul etti ve onu tuttuğu gibi yere vurdu.

”Beni yıkarsan söylediğinin hak olduğuna inanırım.” diye Resulullah’a söz veren Rukane, üç sefer sırtı yere geldiği halde yine şirkte inat etti ve ”Ya Muhammed, şüphesiz sen bir sihirbazsın. Benimle yaptığın bu güreşe doğrusu şaşakaldım.” Dedi. Böylece Resulullahtan gördüğü mucizeyi sihir ithamıyla perdelemeye çalıştı.

(Bir rivayete göre Rukane, Mekke’nin fethine yakın müslüman olmuştur.)

 

(İbn-i Abdi’l Berr, İstiab, 1:515)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ