Renk seçin:


Peygamber’imizin Güzel Ahlakı

Peygamber’imizin Güzel Ahlakı

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin güzel ahlakını, Hz. Aişe radıyallahu anha şöyle anlatmıştır: “Hz. Peygamberin hiç kimseyi kötüleme ve hakaret etme adeti yoktu. Kötülük karşısında kötülük yapmaz, aksine bağışlayıp affederdi. İki şeyden birini yapmakta serbest bırakılınca, günah olmamak şartıyla kolay olanı tercih ederdi. Zaten o, günahtan çok uzaktı. Hiç bir zaman kendi şahsıyla ilgili meselelerde, hiç kimseden intikam almadı. Ama Allah’ın emirlerine karşı gelenlerden, O’nun intikamını alırdı. Yani, Allah tarafından gönderilen emir ve hükümler gereği, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem o kişiye gereken cezayı uygulardı.”
“Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, isim vererek hiçbir zaman bir müslümana lanet etmedi. Bir köleye, bir kadın hizmetçiye, hatta bir hayvana kendi eliyle asla vurmadı. Hiçbir zaman birinin, yersiz olmamak şartıyla, isteğini geri çevirmedi. Eve girdiği zaman, son derece güler yüzlü, neşeli ve mütebessim olurdu. Dostları arasında ayaklarını uzatarak oturmazdı. Konuşmalarını, cümleleri teker teker söyleyerek, sanki ezberlemek isteyen kişi iyice ezberlesin dercesine, ağır ağır konuşurdu.”(Ebu Davud, Ahmed bin Hanbel, Tirmizi)
Hz. Peygamber (sav)’in ahlakı, hepimiz için gerçek bir rehberdir. Her kim, denizden bir damla kadar da olsa ahlakında ona mutabaat ederse O’na uyarsa kendisini selamete çıkarmış olur. Çünkü onun ahlakı, geceleyin ayın etrafı aydınlatması gibi, insanın önünü aydınlatır. Karanlıktan aydınlığa çıkarır. Kim, onun ahlakı ile ahlaklanırsa hem insanların nazarında hem de Allah-u Zülcelal’in katında, çok makbul bir kimse olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ