Renk seçin:


Ramazan Ayı Şereflidir

Ramazan Ayı Şereflidir

İmam-ı Rabbani kuddise sırruhu Şöyle demiştir: “Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Herhangi bir kimse, Ramazan ayının gecelerinde uyanıp kalkmak için yatağında hareket ettiğinde, bir melek şöyle nida eder: “Kalk! Allah’ın rahmeti senin üzerine olsun.” Kalktığı zaman yatağı: “Ya Rabbi! Ona cennette ipekten yataklar ver.” diye dua eder. Elbiselerini giydiği zaman elbiseleri: “Ya Rabbi! Cennet hurilerinden, cennet elbiselerinden ona ver.” diye dua eder.

Ayakkabılarını giydiği zaman ayakkabıları: “Ya Rabbi! Onu sırat köprüsünden çabuk geçir, ayağı kaymasın, ateşin içine düşmesin.” diye dua eder. Abdest almak için suyun yanına gittiği zaman, su: “Ya Rabbi! Onun günahlarını af ve mağfiret et, onu günahlardan temizle.” diye dua eder.

Abdest alıp namaz kılmak için seccadesinin üzerine geldiği zaman, ev: “Ya Rabbi! Onun kabrini genişlet, dar etme, ona kabirde azap verme.” diye dua eder. Namaz kıldıktan sonra veya namazın içindeyken, Allah-u Zülcelâl o kula şöyle nida eder: “Ey kulum! Dua senden, kabul benden; Sen iste, ne istersen vereceğim.”

İşte, Allah-u Zülcelâl, Ramazan ayının hürmetine, bu fırsatı bize veriyor. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazımdır. Diğer aylarda yaptığımız gibi vaktimizi boşa sarf etmemeliyiz. Bu ayda; değil beş dakikamızı, bir dakika, hatta bir saniyemizi dahi boş geçirmemeliyiz.

Kişi, ibadetlerini yerine getirdikten sonra, kuvvetle ibadet edebilmek için vücudunu istirahat ettirirse o istirahatı da ibadettir. Bu ayda, vaktimizi gafletle geçirmemeliyiz. Çünkü vakit çok kıymetli. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem buyuruyor: “Ramazan’da Allah’ı“ zikreden bağışlanır ve Allah’tan isteyenin isteği geri çevrilmez.” (Taberani, Beyhakî, İsbehani)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ