Renk seçin:


Sabır, nefse karşı kalkandır

Sabır, nefse karşı kalkandır

İnsan; Allah-u Zülcelâl ona akıl verdiği için, o akılla nasıl dünyada menfaatli ve zararlı şeyleri birbirinden ayırıyor, faydalı şeyleri yapıyor zararlı şeylerden kendini muhafaza ediyorsa o akılla, ahiret için menfaatli şeyleri de yapması lazım, zararlı şeylerden kendisini muhafaza etmesi lazım. Mademki Allah’a, kitaplarına, Peygamberlerine aleyhisselatu vesselam iman ediyoruz, bu dünya geçici olduğu halde böyle dikkat ediyorsak, ahiret ebedülebed, baki olduğu için ahirette menfaatli olan şeylere de öyle meraklı olması lazım.

Allah-u Zülcelâl, bir ayet-i kerimede şöyle buyuruyor:

“Kim bir salih amel işlerse bunun (faydası) kendinedir. Kim de kötülük yaparsa (zararı) yalnız kendisinedir. Rabbin kullara zulmedici değildir.” (Fussilet; 46)

Allah-u Zülcelâl Peygamberine hitapta bulunuyor: “Senin Rabbin kuluna hiç zulüm yapmaz.” Yani insan dünyada ne yaparsa ahirette onun önüne o ameli gelecek.

Yani Allah-u Zülcelâl işin neticesini kuluna bırakmıştır. Kullarına emir ve nehiylerini bildiren ayetleri beyan etmiş, Peygamberler göndermiş, hepsini hazır etmiş. Artık kulun kendi aklıyla menfaatli ve zararlı şeyleri ayırt ederek kendine bir çeki düzen vermesi lazımdır.

Başımıza ne getiriyorsa nefs getiriyor. Kendi şahsım adına ben bakıyorum, bir insan ne yaparsa onun altını kazdığınız zaman, nefs çıkıyor. Günah olsun, amel-i salih olsun. Amel-i salih yaptığı zaman da onun altında nefs var, günah yaptığı zaman da nefs var.

Ama dikkat edin, Allah-u Zülcelâl aklı çok büyük bir cevher kılmıştır. Akılla baktığın zaman görürsün ki sen dünyadaki bütün günahları işlesen sonra bakıyorsun, hepsi bitiyor, sanki o keyfi yapmamış gibi… Fani dünyadaki keyfi ne yapacağız, ebdülebed ahiretteki keyfe bakmamız lazım, onun için gayret göstermemiz lazım. Çünkü o bitmiyor, devamlıdır, ebedidir.

Dünya keyfi ise, iki üç dakika içinde bitiyor ama sen sonunda kendi üzerine dağlar gibi ateş getiriyorsun. Neye yarar o? İşte aklımızla böyle düşünürsek anlayabiliyoruz.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ