Renk seçin:


Sâlih ve Sâdıklarla Beraber Olmak

Sâlih ve Sâdıklarla Beraber Olmak

Ey İman edenler! Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olun.” (Tevbe;119)

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem de şöyle buyurmuştur:

“İyi insanla, kötü insanın yanında oturanların hali, misk satanla, demirci körüğü çekenin yanlarında oturanın hali gibidir.

Miskçinin yanında oturursan ya sana misk verir veya satın alırsın yahut onun güzel kokusundan faydalanırsın. Demirci körüğü çekene gelince, ya elbiseni yakar yahut onun pis kokusundan rahatsız olursun.” (Buhari, Müslim)

İyi kişilerle oturup kalkmak, kötü kişilerle oturmamaya en güzel misallerden birisi de Ashab-ı Kehf’in köpeğinin kıssası ile Nuh aleyhisselâmın oğlunun kıssalarıdır. Günümüzde de görülmektedir ki iyi kişilerle beraber olanlar, iyi birer insan olmakta, kötülerle beraber olanlar da kötülere benzemektedirler.

Anlatıldığına göre, Ka’bu’l-Ahbar şöyle demiştir:

“Allah-u Teâla mahlûkatı yaratmadan önce, iki cümle yazıp Arş’ın altına astı. Bu cümlelerden birincisi şöyledir:

* ‘Kötü arkadaşlarla düşüp kalkan kimse, tüm iyi kulların amelleri kadar iyi amel işlese bile, ben onun tüm amellerini kötülüklere çevirerek, kıyamet günü kendisini kötülerle birlikte haşrederim.’ Diğer cümle de şöyledir:

* ‘İyi arkadaşlarla düşüp kalkan kimse, tüm kötülerin kötülükleri kadar günah işlese bile, ben onun kötülüklerini iyi amellere çevirerek kıyamet günü, kendisini iyilerle birlikte haşrederim.”

Bilindiği gibi, kötü arkadaşlarla düşüp kalkan kimse, iyi amellerini bir kenara bırakır ve kötülüklere yönelir. İyi arkadaşlarla düşüp kalkan kimse ise kötü amelleri bırakır, pişman olur ve iyi amellere yönelir.

Salih kimselerle beraber olan kişilerin Allah’a muhabbetleri artar. Marifetullah sahibi olurlar. İbadetler tatlı gelmeye başlar, günahlar ise onlar için çirkinleşir, iğrençleşir. Allah’ın aşkı, sevgisi kalplerine dolar. İnsan, ibadetlerinde ne kadar kusurlu olduğunu, nefsinin ne kadar zelil olduğunu ve Allah’ın azametine karşı kendi acizliğini anlar. İşte bunlar, iyi kişilerle beraber olmanın faydalarıdır.

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

“Kişi, arkadaşının dini üzeredir. Öyle ise kişi, kiminle arkadaşlık yaptığına baksın.” (Ebu Davud)

Onun için insan, Allah-u Zülcelâl’in yolunda sapmadan doğru bir şekilde yürüyebilmek için daima iyi kişilerle birlikte olmalıdır. Böyle kimselerle beraber olmak, hem Allah-u Zülcelâl’i hem de Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellemi razı eder.

Kaynak: Temel Esaslar-Reyhani Yayınları Muellif: Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ