Renk seçin:


Seher Vaktinin Kıymetini Bilelim

Seher Vaktinin Kıymetini Bilelim

Allah-u Zülcelâl kıyamet gününde kullarını kendilerine menfaat verecek amel-i salihler işlemeye ve zararlı işlerden sakınmaya çağırıyor. Çünkü kıyamet günüyle beraber başlayan ahiret hayatı ebed’ül ebeddir, hiç bitmeyen bir hayattır, dünya hayatı gibi geçici değildir. İnsan için ahiret hayatı için takva ehlinden olmak ve Allah’ın mağfiretini istemek çok mühimdir. Onun için Allah-u Zülcelâl ayet-i kerimede şöyle buyuruyor:

“Onlar (takvaya erenler) ki ‘Rabbimiz! Biz şüphesiz inandık, bunun için günahlarımızı bize bağışla ve bizi ateşin azabından koru’ diyen, sabreden, doğru olan, gönülden kulluk eden, (mallarını Allah yolunda) hayra sarf eden ve seher vakitlerinde bağışlanma dileyenlerdir.” (Âl-i Îmrân; 16-17)

Allah Azimüşşan, seher vaktinde istiğfarda bulunan bu kimselerin, sabırlı, sadakatli ve amel-i salih işleyen kişiler olduğunu beyan etmiştir. Takva sahibi kullarının da seher vakitlerinde bağışlanma dileyen kimseler olduğunu bildirmiştir.

Bakın, Allah-u Zülcelâl, seher vaktinde kendisine yalvararak tevbe istiğfar eden kimseleri, bu ayet-i kerimede nasıl methetmiştir. Demek ki Allah-u Zülcelâl razı oluyor onlardan. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem de bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Allah-u Teâlâ, her gecenin üçte biri kalınca rahmeti ile dünya semasına iner (nüzul eder) ve şöyle buyurur: ‘’Mülkün sahibi benim. Dua eden kim ise, onun duasını kabul edeyim. Kim benden bir şey isterse, ona vereyim. Kim benden bağışlanmayı isterse, onu bağışlayayım.” (Buhârî, Müslim, Tirmizî)

İnsan, Allah-u Zülcelâl’in rahmetine ne kadar muhtaç olduğunu düşünerek, geceleri hiç olmazsa uykusundan az bir miktar feda edip, Allah-u Zülcelâl’in rızasını kazanmayı kastederek iki rekât namaz kılmalıdır. Eğer kul bu fedakârlığı yaparsa Allah-u Zülcelâl de onun haline bakarak: “Kulum, diğer insanlar uykudayken uykusunu bölüp bana, ibadet etti.” diyerek o kulunu af ve mağfiret edebilir. Yeter ki insan Allah-u Zülcelâl’in affına müşteri olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ