Renk seçin:


Sen hiç istemedin ki dostum

Sen hiç istemedin ki dostum

‘’Çok istiyorum ama olmuyor’’ dedi genç delikanlı; ‘’Ne yapsam olmuyor. İnanınız elimden geleni yaptığım halde olmuyor.’’

‘’Sen istemek nedir bilmiyorsun ki!’’ diye cevap verdi yaşlı adam hafifçe sesini kısarak… ‘’Gerçekten isteseydin, olurdu. Evet, hiç boşuna yorma kendini, isteseydin, eğer gerçekten isteseydin, olmak istediğin, olmasını istediğin olurdu. Olmadığına göre sen henüz istememişin demektir.’’

‘’İstemek… bir şeyin olmasını istemek… gerçekten istemek nedir o halde?’’ diye saf saf sordu genç:

Ve sualinin cevabı hemen geldi:

İstemek olmayı istediğin, olmasını istediğin şey için ölmeyi göze almak, ölecek kadar istemek, hatta olmak için, olması için ölmek demek!

İstemek… bir şeyin olmasını istemek… onu dilemek… onu arzulamak…tutkuyla… hırsla…onun olması için yanıp tutuşmak…

Ah ne zordur istemek? İstek sahibi olmak… tutku sahibi olmak… tutmak için tutuşmak… tutmak uğruna tutuşmak… tutuşmak pahasına tutmak… tutarken ve sırf tuttuğu için tutuşmak… yanmak yani… olmak için ölmek… ölmedikçe olmayacağına, olunamayacağına inanmak?!..

İstemek… bir şeyin olmasını istemek… olmayı istemek…

Yani?!?

İstemek ‘bedel ödemek’ demek… bedelini hesap etmeksizin istemek demek… bedeli ne olursa olsun istemek demek… isteğin şiddeti arttıkça ödenecek bedelin miktarının da artacağını bilmek demek… bedeli büyük olduğu için olması istenene koşmak demek. O halde istemek demek, herşeyden evvel bedeli büyük olanın olmasını istemek demek; istemek bedeli seve seve ödemek, bedeli göze alınan şeyin olmasını istemek demek.

Gönül cenneti istiyor imiş ammâ günahlar bırakmıyormuş.

Söylesene sevgili dostum, günahlarda kim oluyormuş? Gönlümüze ket vuracak, gönlümüzün isteklerini, istediklerini engelleyecek günah mı varmış bu dünyada?

Gönül bir kere istese, gönlün kendisi cennet olmaz mı? Bir kere, evet bir kere gönül cenneti istese dağlar tepeler düzlük, denizler yol olmaz mı insana?

Günah adam gibi istememenin, isteyememenin adı değil mi zaten? Günah istemesini bilmeyenlerin, istemek nedir bilmeyenlerin içine yuvarlandığı çukur değil mi?

Evet günah… olmayanlara, olmayı adam gibi istemeyenlere verilmiş bir ceza… günah bir sebep değil, bilakis günah tamtamına bir akıbet… bir sonuç… hem de istemeyi bilmemekten hasıl olan bir sonuç… günah istemeyenlerin, istemesini bilmeyenlerin, istemek nedir bilmeyenleri ağına düştükleri avcı… tutkusunu kaybetmişlerin kucağında uyumayı tercih ettikleri yosma… ölmeyi göze alamayanlara kurulan darağacı…çeşm-i siyahın ta kendisi günah:.. ağlayan değil ağlatan… sızlayan değil sızlatan… günah tutkusuzlara özgü bir ceza…tutmaktan vazgeçenlere… tutmaktan değil, tutulmaktan korkanlara musallat olan belâ evet isteyenlerin değil, istemekten çekinenlerin belası hem de…

İstediysen eğer, olmak istediğin, olmasını istediğin olurdu. Olmadığına göre sen henüz istememişin demektir.

İsteseydin eğer, isteğinin şiddetinden, istemenin muhabbetinden yer yarılır, gök parçalanır, ma’dum mevcuda, adem vücud’a inkilab ederdi. İsteseydin eğer, günahların yok olurdu.

İsteseydin eğer, bir kere isteseydin, evet bir kez gerçekten isteseydin olan olurdu… olacak olan olurdu… isteseydin olmaz bile olurdu…

Sen hiç istemedin ki dostum! İstemek nedir bilmedin ki! Hiç tutulmadın sen! Tutkuların için ölmedin ki!

İsteseydin ölürdün, ölseydin olurdun! Sen hiç olmadın ki! Evet, olmadın, çünkü sen hiç ölmedin! Ölecek kadar istemedin, ölümün pahasına istemedin, ölümüne istemedin!

İsteseydin ölürdün, ölseydin olurdun, Oysa ne öldün, ne oldun. Çünkü sen istemedin; isteğini istediğini aslında dile bile getirmedin. Öyle ya, bir kere bile dile getirseydin, olurdun, bir kez adam gibi aklından geçirseydin hemen orada olmuş ve ölmüş idin.

Sen hiç istemedin ki dostum! İstemesini bilmedin, istemek nedir bilmedin!

ÇÜNKÜ SEN OL DEYİNCE OLDURANI HİÇ TANIMADIN!

Dücana Cündioğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ