Renk seçin:


Şeytanı Güldürmek İstemiyorsanız…

Şeytanı Güldürmek İstemiyorsanız…

Nefis ateş, kalp ise su gibidir. Nefis kızınca harareti yükselir, ona kızgın bir nefisle karşılık verilince de ateşe ateş katılmış olur. Bu durumda iki nefis de azar ve kontrolden çıkar. Alevlenen ateşin nereyi yakacağı bilinmediği gibi öfkeli insanın da ne yapacağı kestirilemez.

Böyle bir durumda sevinen tek taraf şeytandır. Bu tür kızgınlık anlarında taraflar geri adım atmalı, susmalı, hatta birbirlerinden özür dilemelidir. İbn Müseyyeb (radıyallahu anh) şöyle anlatmıştır: “Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ashabı ile otururken, bir adam Ebubekir (radıyallahu anh)’e üzücü sözler söyledi. Hz. Ebubekir ses çıkarmadı. Adam biraz sonra tekrar kırıcı sözler söyledi. Ebubekir yine sustu.

Üçüncü kez aynı sözleri söyleyince, Ebubekir (radıyallahu anh) karşılık verdi, bunun üzerine Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ayağa kalktı. Ebubekir (radıyallahu anh): ‘Bana kırıldın mı? Ya Resulallah!’ deyince, Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “… Gökten bir melek indi. Sana kötü laf söyleyeni yalanlıyordu. Sen karşılık verince melek gitti, yerine şeytan oturdu. Ben de şeytanla oturacak değilim. Onun için kalktım.”

(Ebu Davud)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ