Renk seçin:


Şeytanın insana gelip gelmesinin sebebi

Şeytanın insana gelip gelmesinin sebebi

Kalb; bir çok kanaldan içine su akan bir havuz gibidir. Kalbe etki eden, onu tesir altında bırakan şeyler ya işitme, görme, koku alma, dokunma ve tat alma yoluyla, kalbe tesir eder; ya da batınî olarak yaratılış itibari ile insanda bulunan ahlak, huy; gazap, şehvet, vehim ve hayal yoluyla kalbe tesir ederler.

Kalbte meydana gelen en kuvvetli tesir, hataralardır. Yani düşünce yolundan ve gafletten meydana gelen şeylerdir. Bütün herşeyin başlangıcı hataralardır. Hatara, arzuyu tahrik eder; arzu azmi; azim niyeti; niyette âzâları harekete geçirir ve bu sayede yapılmak istenen iş gerçekleşir. İyi ya da kötü, bütün işlerin kaynağı bu hataralardır.

Hataralar da iki kısma ayrılır; hataraların bir kısmı, insanı  kendisine zararı dokunacak olan günahlara, bir kısmı da faydası olacak iyi amellere yönlendirir. İnsanı iyi amellere yönlendiren hataralara ilham, günaha teşvik eden hataralara da vesvese denir.

Hayra davet eden hataranın sebebi melek, şerre davet eden hataranın sebebi de şeytandır. İnsanın kalbinde bir şeytanın payı, bir de Allah-u Zülcelal tarafından olan rahmani meleğin payı vardır.

Melek, daima hayırlı amellere yönelmesi için kalbe ilham verir. Zaten, insanın fıtratında daima hayırlı olan amellere yönelmek vardır. Bu da Allah-u Zülcelal’in tevfikidir. Allah’ın yardımı da insana salih ameller işlemede kuvvet vermesi ve günahlardan onu muhafaza etmesidir.

Şeytan ise kalbe daima vesvese verir. Her an insana kötülüğü vaadeder, çirkin şeyleri emreder, bir kimseye yardımda bulunacağı zaman, onu yoksullukla korkutur. Eğer insan onun söylediklerine kapılıp o vesveselerin peşinden giderse, Allah-u Zülcelal o kimseye hızlan verir.

Hızlan da, Allah-u Zülcelal’in salih amellerde kuvvet vermemesi ve günahlardan da onu muhafaza etmemesi demektir.

Bunlara bakarak, insanın kalbi meleki duygular ile şeytani düşünceler  arasında  gider  gelir.  Kalb, yaratılışı itibari ile eşit bir şekilde meleğin ilhamı ile şeytanın vesvesenini kabul edebilecek bir yapıdadır. Şehvetine ve gazabına uyarsa, kalbi şeytanın istilasına uğrar ve böylece kalb de şeytana yataklık yapmış olur.

Şayet şehveti ile mücahede ederse, nefsin arzu ve isteklerine uymazsa, kalbi meleklerin dolup taştıkları bir yer olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ