Renk seçin:


Sultanın Cömertliği

Sultanın Cömertliği

Melik Salih isminde şam sultanlarından olan birisi, her gün seher vakitlerinde tebdili kıyafet ile şehirde dolaşır çarşı, Pazar gezermiş. Fakiri, yoksulu, kimsesizi, ihtiyarı ve nice ihtiyaç sahiplerini fark edince onlara yardımcı olur, ayrıca gönüllerini alırmış.

Yine böyle seher vakti çıktığı bir gezide, bir mescitten içeri girmiş, içeride iki fakir ve kimsesizin soğuktan buraya sığındıklarını anlamıştı. Zavallılar belki de gece hiç uyku tatmamışlardı. Yüzlerini güneşin doğacak tarafa çevirmişler ve ısınmak için ellerini ovuşturarak konuşuyor ve bekliyorlardı. Onlardan birisi şöyle konuşuyordu:

-“ Mahşerde toplandığımız günde, fakiri, fukarayı aramayan, sormayan, adaletini göstermeyen, kendini düşünen zevk ve sefa ehli sultanları yanında cennete girecek olarak görsem, başımı mezardan yukarı kaldırmam. Çünkü cennet bizim mekanımızdır. Keder, üzüntü, sıkıntı ve dert zinciri bugün bizim ayağımıza vurulmuştur, ahirette de onların ayağına vurulmalı ki adalet yerini bulsun.”

Bunları duyan Melik Salih istemeyerek de olsa o mescitten ayrıldı. Sarayına geri döndükten sonra adamlarına emir vererek o mescitteki iki kişiyi yanına çağırttı. Adamlar melikin önüne gelince melik onları ayakta karşıladı ve yanına oturttu. Onlara bol bol ikramda bulundu ve altın verdi. Sarayda onlara yer hazırlattı. Artık rahat ve huzur onların bedenlerini kaplamıştı.
Bir gün adamlardan birisi Melik Salih ı tek görünce destur alıp, yaklaşarak:

-“Ey gönülleri fetheden cömertlikte üstüne olmayan melikim! Bizde ne görüp, buldunuz ki, bu kadar ikram ve iltifatta bulunuyorsunuz”, dedi. Bu hal hoşuna giden Melik Salih dedi ki:

-“Güçlü saltanat sahibi olan; fakat reayasına yüz çeviren olmaktan utandım. Sen de bana karşı iyi niyetli ol ve beni Hakkın rızası için sev. Ben üzerime düşeni yaptım. Yarın ahirette karşılaşıp cennete beraber girersek kapıları yüzüme kapamayasın diye.
Sevgisi olmayan, saadetin kıymetini anlamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ