Renk seçin:


Türk Ressamların Zekası

Türk Ressamların Zekası

Bir Gün Çin ressamları:

-‘’Biz Türk ressamlarından daha ileri, daha hünerliyiz.’’ Diye bir iddiada bulundular.
Buna karşılık Türk ressamları da:

-‘’Hayır, biz daha üstünüz. Bizim hünerlerimiz daha ileridir.’’ Diyerek bu iddiaya karşı geldiler.
Bunu işiten Sultan, ressamları imtihan etmeye karar vererek her iki tarafa da:

-‘’Birbirinizle çekişmeyi bırakın da ortaya bir eser koyun!’’ dedi.
Her iki taraf da Sultan’ın bu ikazını kabul ettiler. Ancak Çinliler, kendi yaptıklarının kopya edilmesini engellemek için odanın ortasına kalın bir perde çektirdiler. Sultan’dan da türlü türlü boyalar istediler.

Türk ressamlar ise, çok şey istemediler. Sadece duvardaki pasları giderecek ve onu cilalayıp parlatacak bir çalışma için gereken şeyleri aldılar. Çok renkli olmaktansa, renksiz olmayı tercih ediyorlardı. Çünkü onlar, renksizliğin faziletinin idraki içindeydiler. Biliyorlardı ki, bu kadar çok rengin nihayeti renksizliktir. Marifet renklerin bolluğunda değil, renksizliğin zuhurundadır. Nitekim göklerdeki bulutların, deryadaki suların kendi renkleri yoktur. Onları renkten renge koyan, semadaki Güneş’tir.

Çalışmalar bitince Sultan, önce Çinli ressamların odasına girdi, resimleri beğendi. Gördüğü renk saltanatına ve şekil güzelliğine can u gönülden vuruldu.

Sıra Türk ressamların odasına gelince, onlar, aradaki perdenin kaldırılmasını istediler. Perde kaldırılınca, Türk ressamlarının cilalayıp parlak aynalar haline getirdikleri duvarda ruhları cezbeden bir güzellik ve sanat ortaya çıktı. Aslında oraya akseden, Çin ressamların yaptığı resimlerdi, fakat aslından daha parlak ve güzel görünmekteydi. Bu mükemmel manzara karşısında hayranlıkla kendinden geçen Sultan, Türk ressamlarını takdir etti.

Böylece türk ressamları hiçbir resim yapmadan, sadece Çin ressamlarının eserlerini binbir hünerle cilaladıkları duvarda aksettirdikeri için daha hünerli sayıldılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ