Renk seçin:


Üç Çeşit Temizlik

Üç Çeşit Temizlik

Üç çeşit temizlik vardır:

Birincisi: Bedeni necasetten ve taharetsizlikten temizlemektir.

İkincisi: Dimağı, Allah-u Zülcelâl’i düşünmenin dışındaki her şeyden temizlemektir.

Üçüncüsü: Kalbi kötü ahlak ve riya, kibir ve ucub gibi rezil huylardan temizlemektir. Dinimizde kalp ve aklın temizliği çok önemlidir. Çünkü bunlar temiz olmadıkça, marifetullah içlerine girmez ve O’nun nuru üzerlerine yansımaz. Nitekim Allah-u Zülcelâl ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: “Gerçek şudur ki gözler kör olmaz. Ancak göğüslerdeki kalpler kör olur.” (Hacc; 46}

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Uyanık olun, insanın cesedinde bir et parçası vardır. Eğer o et parçası iyi olursa, bütün Vücut iyi olur. Eğer o fesada uğrarsa bütün vücut fesada (bozulmaya) uğrar. Dikkat edin 0, kalptir.” (Buhari, Müslim)

Gerçekten, dinin esası, kişinin içindeki bilgi ve amellerdir. Bunlar olmadan dış görünüşteki ameller fayda vermez. Mesela, bir insan namaz kılıyor ama riya niyetiyle kılıyor. Böyle bir amel, elbette yerini bulmaz. Bilindiği gibi; riya, kibir, ucub, hased gibi hastalıklar, kalbi hastalıklardır. Bu hastalıkların hepsi, kalp için öldürücü hastalıklardır.

Kalp, Allah-u Zülcelâl’e ulaşabilmenin ve O’nun rızasını kazanabilmenin en büyük vasıtasıdır. Günahlarla paslanmış, kör bir hale gelen kalp, Allah-u Zülcelâl’in nurunu alamaz.

İnsan, günah işlediği zaman, kalbine siyah bir nokta yerleştirilir. Tevbe edince kalbi cilalanır ve parlar. Dolayısıyla, o siyah nokta kaybolur. Ama tevbe etmezse ve günah işlemeye devam ederse, nokta nokta kalp kararır. Nihayet bu siyahlık bütün kalbi kaplar. İşte, bu siyahlıklar kalbi kaplamadan tevbe etmek ve kalbi temizlemeye yönelmek gerekir. Kalbini tevbe ile temizlemeyip Allah-u Zülcelâl’in huzuruna paslı bir kalp ile giden kimsenin sonu perişanlıktır.

Cabir b. Ubeyd el-Adevi şöyle demiştir: Ala b. Ziyad’a, kalbimdeki vesveselerden şikâyette bulundum. Bana dedi ki: “Kalp, uğranılan bir ev gibidir. Şeytan oraya uğradığı zaman bir şey varsa alır, yoksa bırakıp gider. Yani, heva ve heves olmayan gönle, şeytan giremez.”

İnsanın çaresi, kalbini Allah-u Zülcelâl’e sadık yapmasıdır. Çünkü kalp, Allah-u Zülcelâl’in nazargâhıdır. Allah-u Zülcelâl’i unutturacak olan her şeyi kalpten çıkarmak lazımdır. Ayrıca, kim selim bir kalbe ulaşmak istiyorsa şunlara dikkat etmelidir:

1-Tevbe ve dua,

2-Helal gıda,

3-Kur’an okumak ve ahkâmına tabi olmak,

4-İbadetleri huşu ile eda etmek,

5-Geceleri ihya etmek,

6-Salih ve sadıklarla beraber olmak,

7-Güzel ahlak sahibi olmak,

8-Zikrullaha devam etmek,

9-Ölümü düşünmek.

Kim bu şartlara dikkat eder ve kalbini güzel sıfatlarla süslerse o kimsenin bütün niyetleri hayır olur.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ