Renk seçin:


Yağmur Yağmamasının Nedeni

Yağmur Yağmamasının Nedeni

Musa aleyhisselam zamanında uzun bir süre yağmur yağmadı. İnsanlar Musa aleyhisselamın yanına gelerek: “Ya Resûlullah! Kuraklık başladı. Ziraatlarımızın hepsi kurudu. Allah-u Zülcelal’e dua et de bize yağmur versin.” dediler.

Yanlarında Musa aleyhisselam olduğu halde, beraberce sahraya çıktılar ve Allah-u Zülcelal’e dua ettiler. Gökyüzünde hiçbir değişiklik olmadığı gibi sıcaklık daha da arttı. Musa aleyhisselam bu duruma çok üzüldü ve Allah-u Zülcelal’e:

Ya Rabbi! Benim senin yanında kıymetim yoksa da sen ahir zaman Peygamberi Muhammed sallallahu aleyhi vesellemin hürmetine bize yağmur ver, diye dua etti. Allah-u Zülcelal buyurdu ki:

Ey Musa! Benim yanımda senin kıymetin vardır. Siz yetmiş bin kişisiniz. Ancak sizin aranızda, yetmiş senedir bana günahla harbeden bir kişi var. Onu aranızdan çıkarın, ben de size yağmur vereyim. Musa aleyhisselam:

Aramızda yetmiş senedir, Allah-u Zülcelal’e günahla âsi olan biri var. Onun için Allah-u Zülcelal bize yağmur vermiyor. O kişi aramızdan çıksın. Allah-u Zülcelal öyle emrediyor.

O yetmiş sene âsi olan kimse, sağına soluna baktı ve hiç kimsenin kalkmadığını görünce: “Ben, o kişinin kendim olduğunu biliyorum. Ama bu kadar insanın içinde ayağa nasıl kalkarım, hayâ ederim.” Dedi ve başını önüne eğip kalbini Allah-u Zülcelal’e açarak şöyle yalvardı: “Ya Rabbi! Yetmiş senedir sana isyan ediyorum. Ben pişman oldum. Özür diliyorum. Bundan sonra, ölünceye kadar vaktimi sana ibadetle geçireceğim.”

O adam bu şekilde pişman olur olmaz, gökyüzünde bulutlar oluştu ve sağanak yağmur yağdı. Musa aleyhisselam bu duruma hayret ederek:

Ya Rabbi! Aramızdan kimse çıkmadı. Sen yine de yağmur verdin, dedi. Allah-u Zülcelal:

Ey Musa! O yetmiş senedir bana âsi olan kulumun hürmetine size yağmur verdim, buyurdu. Musa aleyhisselam bu duruma daha çok şaşırdı ve dedi ki:

Ya Rabbi! Keşke ben onu görebilseydim, Allah-u Zülcelal buyurdu ki:

Ey Musa! O bana yetmiş sene isyan etti. Yine de onu örttüm, kimseye göstermedim. Şimdi bana tevbe etti ve salih bir kul oldu. Ben onu sana niçin göstereyim!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ