Renk seçin:


Yemeği Topluca Yemenin Fazileti

Yemeği Topluca Yemenin Fazileti

Vahşi b. Harb’ın, babası aracılığı ile dedesinden naklettiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.v)in ashabı, ’’Ey Allah’ın Resulu, yiyoruz ama doymuyoruz!’’ deyince Peygamber Efendimiz: ‘’Ayrı ayrı yiyor olmalısınız’’ demiş, onlar ‘’Evet’’ deyince ise söyle buyurmuştu: Yemeği topluca yiyin ve başlarken Allah’ın adını anın ki bereketli olsun.’’ (Ebu Davud, Etime, 14)

Bilindiği gibi Allah-u Zülcelal kullarına çeşit çeşit nimetler ihsan etmiş, ifrat ve tefrit omadan bu nimetlerden istifade edilmesini emretmiştir. Nitekim bir Ayet-i Kerimede şöyle buyurmuştur:

‘’Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.’’ (A’raf; 31)

Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak yemeğin başında besmele sonunda hamdetmek, acele yemekten kaçınmak topluca yemek, yemek yeme adabındandır.

Buhari , Müslim, Ebu Davud ve Tirmizi’nin rivayet ettiklerine göre Ömer bin Ebi Seleme (ra) şöyle demiştir:

‘’Ben, Kainatın Efendisinin terbiyesi altında bulunan bir çocuktum. Yemek yerken elim, yemek kabının içinde dolaşırdı. Kainatın efendisi, bana ‘’Ey oğul! Besmele çek. Sağ elinle ye! Önünden ye!’’ buyurdu. Ben bundan sonra, hep böyle yemeğe devam ettim. (Buhari, Et’ıme 2, 3)

Her müslümanın yiyeceği ve içeceği şeyleri Allah-u Zülcelal’in helal kıldığı şeylerden temin etmesi gerekmektedir. Nitekim İbn-i Abbas (ra) şöyle anlatmıştır:

‘’Bir gün Hz. Peygamber (s.a.v)’e: ‘Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların temiz ve helal olanlarını yiyin.’ (Bakara, 168) ayet-i kerimesini okudum. Bu sırada Sa’d b. Ebi Vakkas kalkarak: ‘Ey Allah’ın Resulü! Allah-u Zülcelal’e dua etsen dualarımı kabul edilen dualardan yapsa!’’ dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu.

‘’Ey Sa’d! Temiz ve helal olan şeylerden ye, duaların kabul olur. Nefsim kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki bir insanı midesine haram bir lokma indirse kırk gün yaptığı ameller kabul edilmez. Kimin gıdası haram olursa ona cehennem ateşi layıktır. (Taberani)

Buna göre insan yiyeceklerini helal olanlardan tercih etmeli, adabına uygun yemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ