Renk seçin:


Zararlı Harfler

Zararlı Harfler

Bir zamanlar bir adamın yolu bîmarhâneye (akıl hastalıkları hastahânesine) düşmüş. Burada tedavi görenlerden biri dikkatini çekmiş. Çünkü adamın hiç de deliye benzer hali yokmuş. Onun böyle dikkatli baktığını gören hasta,

– Aslında ben deli değilim. Ama bir kere düştüm kurtulamıyorum, demiş. Adam hayretle sormuş:

– Peki seni neden burada tutuyorlar?

– İnsanlardan zararlı harfleri saymalarını istiyorum; cevap veremiyorlar. Sonunda beni buraya attılar. Adam elinde olmadan gülmüş ve “Hiç harfin zararlısı olur mu?” diye geçirmiş. Hasta onun güldüğünü görünce sormuş:

– Peki, siz biliyor musunuz zararlı harfleri? Adam;

– Bilmiyorum, sen söyle, neymiş bakalım o harfler, demiş. Hasta,

– Zararlı harfler üçtür; “Tı, mim, ayn.” Çünkü bunlar tama‘ (açgözlülük) kelimesinin harfleridir. Her kim açgözlü olursa çok zarara uğrar. Sakın aç gözlü olmayın, demiş. Adam;

– Pekala dikkat ederim deyip uzaklaşmak istemiş. Hasta ise arkasından seslenmiş;

– Gelsene biraz, sen iyi birisine benziyorsun sana bir iyilik yapayım. Beni buraya getirdikleri zaman cebimde bir kese dolusu altın vardı. “Elimden alırlar,” diye kimseye göstermedim. Girerken şu kapının yanındaki direğin tepesine koymuştum. Nasılsa benim buradan çıkma şansım yok. O parayı sen al, götür, senin olsun.

Adam altın lafını duyunca birden hırslanmış, pek düşünmeden “Olur,” demiş. Ama bir bakmış ki direk hayli yüksek.

-Peki, ben direğin tepesine nasıl yetişeceğim? Diye sormuş. Hasta direğin yanına yaklaşıp omuzunu direğe yaslamış.

– Omzuma basarsan oraya uzanabilirsin.

Adam hemen hastanın omzuna çıkmış. Tam elini direğin tepesine uzatmaya çalışırken deli altından çekilivermez mi? Adam düştüğü yerde acıyla kıvranırken hasta şöyle demiş:

– Ben sana açgözlülükten kendini koru demedim mi? Ne çabuk unuttun. Bir düşünsene, benim gibi bir delide para ne arar? Haydi diyelim ki var, hiç direğin tepesine para saklanır mı? İşte tama’ böyle insanın aklını alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ